Celtic apraksta valodu grupu, kas vairāk nekā laika periodā iedalīt divās celmiem.

P-Celtic (bretoņu) runā Velsas, Kornvolas un Bretaņa

Q-ķeltu (gēlu) šodien runā Īrijā, Skotijā un Menas salā.

senie ķelti bija kopienām cilvēki dalās valodas un kultūras saites, kas apdzīvo lielāko Ziemeļeiropas starp 800 BC līdz 400 AD. Dzelzs laikmeta ķeltu kopienas izplatīties no Īrijas uz Austrumeiropas pīķa to paplašināšanās no 400 BC-300 BC.

Arheoloģijas karte no ķeltu Hallštate kultūras apm izplatīšanu 800 -400 BCE. Hallstat kultūra 800 BC-250 BC nodēvēta vietnē Hallstat Austrijā, tie bija no Parīzes baseina ielejā Morava Austrumeiropā, un no Alpiem līdz Ziemeļeiropas līdzenumā. Āgri apbedījumi (800 BC 600BC) parādīt nelielas kapsētas apzīmē mazas apmetnes, varbūt viena ģimene vai nelielu grupu saistīto ģimenēm. Kapu rāda maz bagātību, dažas kapiem ar vagoniem un zirgu aprīkojumu, bet lielākā daļa kā kareivji gan vīriešu, gan sieviešu ar saviem zobeniem, dažas personas ornamentiem un podos pārtiku, kas satur.

Starp 600 BC-450 BC aristokrātisks apbedījumi sāk parādīties, kas saistīts ar daudz lielākiem dzīvesvietām ar arhitektūru iedvesmo grieķiem, un Vidusjūras senlietas sāk parādīties kapiem. Kopējais vadītājs vai galvenais pavadoņa koka kamerā ar vagonu un zirgu aprīkojumu, piepildīts ar importētiem priekšmetiem, bronzas vīna dzeršanas kuģiem, zīda, zelta, dzintara, stikla un koraļļu. Indivīds “vasali” vadītājs ar ratiem piepildīta ar vairāk pašražoto preču un “sub-priekšnieki” līdzīga, bet mazāk sīki mēbelēts ar pilnīgi vietējā ražojuma preces. Šī prestižs sistēma apbedījumiem bija izplatīta no Burgundijas uz apmetnes vidū Reinas. Šī nestabila sistēma, kas balstās tikai uz importu un eksportu, kā tās kodols, iemeta Warrior sabiedrības, kuru bagātība nāca no raiding pastāvīgās tirgotājiem. Kopā ar pieaugumu iedzīvotāju vidū ciltīm un politiskās pārmaiņas Vidusjūras reģionā, tas izraisīja sabrukumu, un ķeltu migrācija sākās ap 400 BC.

“La Tene ‘kultūra, pazīstama ar savu izstrādātu mākslas darbu, sakrita ar pēdējo 50 gadu Hallstat kultūru, un šī kultūra tika pārnesti uz migrāciju. Kareivju joslas pārcēlās uz dienvidiem un austrumiem uz bagātajām daudzkārt tautu kuriem tie bija tirgoti ar. Roma bija uzbruka ar 369 BC un turpinājās Itālijā, Delphi uzbruka 279. BC, un austrumu virzienā sukāšanas joslas turpinājās Mazāzijas. Migrācija, pieaugot iedzīvotāju skaitam turpinājās tuvāko simts gadu laikā.

migrācija mēģinājums no “Helvetii” tika apturēta astoņu gadu kara ar ķeizara Romā, kā tika nogalināti simtiem tūkstošu ķelti, pārdotas verdzību vai sakropļoti. Pēc uzvaras Cēzars devās atpakaļ uz Romu; Gallijas un Lielbritānija bija atstāti vieni uz 15 gadiem. Kad Romas imperatori vēlāk sāka izveidot pārvaldi, lielākā daļa no dienvidu un austrumu Gallijā tika celta laikā Romas impērijas diezgan viegli, jo ķelti šajā reģionā jau bija izveidota nogulumiežu dzīvesveidu, un tirdzniecības balstītas ekonomikas sistēma. Turpmākās robežas Romas impērijas palika stāvoklī plūsmas dažkārt, ar pastāvīgu spiedienu no tā sauktajiem “ģermāņu” ciltīm nospiežot no austrumiem, kas galu galā veicināja sabrukuma Romas impērijas 5. gadsimtā AD. Termins “ģermāņu” tika saukts pie Cēzara kurš aicināja kāds uz ziemeļiem no Reinas “ģermāņu”, un kāds uz dienvidiem no Reinas “ķeltu”. Arheoloģija ir skaidrs, ka, lai gan pastāv divi dažādi materiāli kultūrām, ar dažādu ēku celtniecībā un apbedīšanas stilu, viņi bija daudz maisījumos nekā Cēzara vienkāršots ģeogrāfiskās sadalīšanai varētu norādīt.

Nebija atšķirības starp reliģisko praksi Eiropas un britu ķeltu tautām. Anglijas dienvidu kas tika atrisināts ar Belgic tautām ir ciešāk saistīta ar kontinentu, bet ziemeļu Anglija ir vairāk unikāls dievības un praksi. Īrija bija vēl mazāk kontaktus ar Eiropu un uztur savu kultūru visilgāk. Par Kontinentālās Ķelti bija ietekmējusi Vidusjūras kultūru, ar to regulāru tirdzniecību ar Vidusjūras austrumu daļā jau no 8. gadsimtā pirms mūsu ēras, un regulāra upju un iekšējo tirdzniecību starp Lielbritāniju dienvidu un Vidusjūras kopš 6. gadsimtā pirms mūsu ēras. Kur kā tirdzniecības saites, ar citām ķeltu reģionos bija neregulāra un jūras.

vēsturē

Pēc ķeizara nav mūsdienu reliģiskie raksti no pašiem ķelti, jo, kā ķelti bija reliģiskā aizliegumu rakstīšanas lietas uz leju, lai gan galu galā tur tirdzniecību saistīto dokumentāciju, izmantojot grieķu alfabēta burtus. Mums ir jāpaļaujas uz rakstiem citiem. Vairāki klasiskā rakstnieku minēja ķelti. Pati pirmā termina “Keltoi ‘ir Grieķijas Hecataeus no Milētas ap 500 BC. Lielākā daļa no šiem grieķu un romiešu autori, kuru darbi ir saglabājušies nebija pirmās puses zināšanas par ķelti. Lielākā daļa no pastāvošās rakstīšanas nāk no pirmo divu gadsimtu kopējās ēras, un paļaujas uz novērojumiem no stoiķu filozofs Posidonius, agri 1. gadsimtā pirms mūsu ēras, kuras pašas raksti ir pazuduši. Viņa informācija tika balstīta uz pirmās puses zināšanas par ķeltu sabiedrības Gallijā.

No Posejdona mēs uzzinām, ka ķelti abonējis Pitagora ideju pārceļošanu no dvēsele, kas Cēzara piemin kā labi, lai gan viņš kušetes to, lai padarītu cīnītājiem nebaidās no nāves. Julius Caesar bija iespēja redzēt ķeltus pirmavotiem, gan Āfrikas kontinentā un Lielbritānijā, bet viņa bažas galvenokārt bija militārs. Viņa raksti kalpoja arī kā propaganda piesaistīt naudu par viņa cīņu pret tiem. Viņš nebija īpaši ieinteresēts reliģiju citu atzīmēt ietekmi Druidiem uz muižniecība. Caesar apraksta druidus, sakot, viņi pildīt pie pielūgšanu Gods, regulēt sabiedriskos un privātos upurus, un sniegt nolēmumus par visu reliģisko jautājumiem. Liels skaits jaunekļu ganāmpulka viņiem instrukciju un viņi tiek turēti liels gods ar cilvēkiem. Tie darbojas kā tiesnešiem praktiski visos strīdos, vai starp ciltīm vai starp indivīdiem. ” Viņš arī atzīmēja, ka Druids bija tiesības aizliegt kādu no upura, kas nozīmēja gan ekskomunikācija un Shunning Kopiena. Viņš norāda, ka ir daudz un dažādas dievībām, bet nav nosaukt tos, izņemot, lai izmantotu nosaukumu kurš Roman dievība piederēja līdzīgas īpašības.

Ir Plīnijs Vecākais, 1st gadsimta AD, ka mēs parādā mūsu tēlu no Druids griešanas āmuļi ar zelta sirpi. Tas bija afterthought par āmuļi ierakstu savā grāmatā par kokiem. Vārds viņš tika izmantots “sacerdos” nav Druid, un tas bija iespējams, vates, kas varētu veikt šādu rituālu. Mēs saņemt šo sadalījumu ķeltu “priesterību” no Strabo s “Geographica” rakstiskas beigās 1. gadsimtā pirms mūsu ēras, kurā teikts “Starp visiem gallu tautām, vispārīgi runājot, ir trīs komplekti vīriešiem un sievietēm, kas notika izņēmuma gods: to Bards, The vates, un Druids. Par Bards ir dziedātāji un dzejnieki; tad vates, diviners un dabas filozofi; kamēr Druids, papildus dabas filozofiju, pētījumā arī morālā filozofija. ”

Bez tam, Īrijas dzimtenes pierādījumi mēdz atbalstīt šo trīs daļu sadalījumu.